Släktnamn

Släkt och soldatnamn som förekommer på mina anfäder. I min släkt finns det människor från alla samhällsklasser. Adel, präster, borgare och bönder. Yrkesmän som Trädgårdsmästare, soldater, smeder, skurkar & banditer. Jag har ovanligt många anor som i äldre tider varit präster, krögare & gästgivare.

 

Efternamn Förnamn Yrke År födelse Plats födelse
Alzenia Barbro Mårtensdotter 1630
Alzenius Mårten Kyrkoh.
Amneria Anna Margareta ca 1718
Amnerius Gudmund Kyrkoh.
Benckerdt Christina Hansdotter 1674 Norrköping (E) Hedvig
Benckerdt Hans Garvare ca 1629
Berg Brita Larsdotter Ca 1689
Bergman Lisa  Mickelsdotter 1830 Finland, Vörå, Bergby, Talus
Bjärbom Lars Ringqvist Livgrenadj. ca1767 Allhelgona (E)
Bohm Johan Axelsson Ryttmäst. ca 1630-1631 Blackstad (H) Trästad
Bonde Bengta Persdotter
Bonnat Bastian Generalm.
Bonnat Catharina Regina
Bononia Helena Philipsdotter ca 1630 Skällvik (E) Stegeborg slott
Bononius Philippus Prost 1593 Furingstad (E) Prästgården
Bronnia Barbro Mårtensdotter 1685 Sköllersta (T)
Bronnius Lars (Laurentius Erici) Kyrkoh. 1620
Bronnius Mårten Kyrkoh.
Caroli Thorerus Kyrkoh. 1580 Horn (E)
Cekel Catharina Elisabet ca 1700 Tyskland
Dahlberg Håkan Håkansson Timmerm. 1767 Kuddby (E) Gisselö
Dahlberg Johanna 1800 Norrköping (E) Sankt Johannes
Dunder Anders Jonsson Smed 1764 Yxnerum (E) Gobo
Dunder Inga Sofia Jonsdotter Smed 1820 Gusum (E) Mellanbruket
Dunder Jonas Andersson Smed 1789 Yxnerum (E) Borkhult
Dunder Jonas Olofsson Smed 1732 Yxnerum (E) Borkhult
Dunder Olof Jonsson Smed 1702
Dömmert Adam Larsson Ryttare 1732 Tingstad (E) Malm
Ehrenmark Elsa Catharina ca 1725
Ehrenmark Filip Johansson Bohm Överstelöjtn. 1656 Blackstad (H) Trästad
Ehrenmark Philip Sergant 1697 Blackstad (H)
Ekelund Lars Martinsson Torpare 1793 Skatelöv (G) Huseby
Ekelund Martin Lavesson Torpare 1766 Karlshamn (K)
Ett sjöblad Ingrid Björnsdotter
Feltreuter Anders Nilsson Ryttmäst. 1623 Uppland
Feltreuter Catharina 1664 Romfartuna (U)
Fyrberg Anders Andersson Almgren Båtsman 1811 Kvillinge (E) Ströja
Fyrberg Anders Gustav 1839 Tåby (E) Brunnebys äg. Fyrbergstorpet
Fyrberg Anna Lisa Viola 1917 Norrköping (E) Sankt Olai
Fyrberg Frans Oskar Brandk. 1874 Ringarum (E) Risebo, Gruvan
Gelsenia Maria Andersdotter 1676 Gärdserum (E) Prästgården
Gelsenius Andreas Thoreri Kyrkoh. 1611 Gärdserum (E)
Gradman Marta Catharina 1695 Stenberga (F)
Gradman Andreas Laurenti Kyrkoh. Stenberga (F)
Grönberg Per Sold. ca 1728
Gumsehufvud Torbjörn Jonsson Slätt
Gyllenpistol Agneta 1645 Floda (B)
Gyllenpistol Henrik Richter Ryttm. 1614 Brännkyrka (A) Långsbro
Göthe Carolina Persdotter 1833 Östra Skrukeby (E) Skrukebys äg.
Göthe Peter Fredriksson Livgrenad. 1802 Vånga (E) Ekelund
Halstani Bononius Kyrkoh. 1554
Hammarell Magdalena ca 1725
Hafwerstadh Gertrud Berendsdotter Stockholm?
Huggert Johan Soldat
Hylman Anders Ryttare ca 1679
Klint Johan Häradshövd.
Kronqvist Henry Emanuel Bernhard 1909 Norrköping (E) Hedvig
Kronqvist Karl Gustaf Bernhard Pappersbr. 1880 Växjö (G) Landsförsamling
Kronqvist Nils Magnus Bagare 1849 Almundsryd (G) Gräskulla södergård
Laurin Sigrid Larsdotter Söderköping (E)
Lilliebielke Henrik Nilsson Svenske Frälsem. 15xx
Lilliebielke NN Henriksdotter Vedum (R) Laske
Lilliehöök Ingeborg Eriksdotter
Lilliehöök Magnus Pedersson Ca 1350
 Lind Tore Bengtsson Trädgårdsm.  16xx
Lind Anders Organist 1715 Virserum (H)
Lind Bengt Torsson Uppbördsm. 1707 Gamleby (H) Gamlegården
Lind Maria Helena (Magdalena) 1758 Blackstad (H) Kleva
Lind Marta Samuelsdotter 1763 Virserum (H) Björkmossa
Lind Samuel Gästg. 1737 Virserum (H)
Lindholm Fredrik Persson 1779 Östra Skrukeby (E) Grensholmen
Lindholm Peter Johansson Trädgm. 1745 Risinge (E) Finspång
Ljungström Catharina Rebecka 1777 Gärdserum (E) Ljungebo
Ljungström Lars (Lorens) Svensson Styrman 1736 Gärdserum (E) Mosshult
Lohrman Jakob Handelsm. 15(30) Tyskland
Lohrman Vendela Jakobsdotter Stockholm ?
Lundberg Gustava 1816 Hannäs (E) Aronborg
Lundberg Lorents Philip Jönsson Skogsv. 1780 Hannäs (E) Hägersta
Lundgren Måns Månsson Ryttare ca 1726 -1729
Lystrup Christen Christensen 1770
Lystrup Kastrup Constance Frederikke 1824 Danmark, Bøstrup. Langeland i Svendborg amt
Löfgren Helena Catharina 1799 Slaka (E) Stora Åby
Löfgren Per (Petter) Jonsson Ryttare 1739 Slaka (E) Röby ägor
Löfgren Peter Cont.borg. 1774 Slaka (E) Sanden
Malmberg Brita Helena Persdotter 1791 Kvillinge (E) Röjningen
Malmberg Peter Larsson Murare 1757 Simonstorp (E) Säfsviken
Malmbom Lars Adamsson Ryttare 1701 Kristberg (E) Valsbo
Richter Johannes Livmed.
Ringström Lars Börjersson Ullkammare 1728 Ringarum (E) Djulpan
Ringström Peter Larsson Skräddare 1754 Ringarum (E) Tolsums äg. Lybeck
Runberg Beata Catharina 1729 Östra Skrukeby (E) Skvällinge
Runberg Magnus Befallningsm. ca 1682
Rydelia Christina 1633 Östra Ryd (E)
Rÿss Hemming Börjesson Mäster 1618 Norrköping (E) Sankt Johannes, Smedby
Sandberg Lars Jonsson Handlesm. ca 1683 Borås (P)
Sandberg Elisabet Jönsdotter ca 1722
Sandberg Harald Jönsson Handelsm. ca 1665 Sandsjö (H)
Sandberg Jöns Haraldsson Handelsm. ca 1692-1699
Sandberg Jöns Lorents Larsson 1753 Vimmerby (H) Stadsförsamling, Östra Kvarteret
Sandberg Lars Larsson Borgare 1720 Östra Ed (H) Västrum
Sandström Bengt Jönsson Salpetersj. ca 1715
Sellman Erik Johansson Soldat 1695 Nykil (E) Eksjöhult, Böle
Sellman Johan Olofsson Trumslag. ca 1665
Sjöberg Christina (Stina) ca 1782 Gamleby (H) ?
Sjögren Johan Fredrik Arb. 1864 Tåby (E) Fristad, Bredgården
Sjögren Julia Augusta 1882 Tingstad (E) Myckelby
Sjögren Karl Johan Andersson Arb. 1856 Tåby (E) Ljunga ägor, Målslätten
Sjögren Nils Gustav Arb. 1833 Tåby (E) Mems äg. Mellantorpet
Sjögren Ruth Ingrid Ingeborg 1893 Drothem (E) Mariehov
Sjögren Sven Jonsson Arb. 1794 Skällvik (E) Trärum
Sjöqvist Anna Catharina Bengtsdotter 1742 Risinge (E) Lillsjön
Skotte Elisabet Persdotter ca 1665
Skotte Per Sandersson Häktmak. ca 1630
Skvälling Abraham Olofsson Ryttare 1747 Lillkyrka (E) Pilebäck
Slak Per Månsson Sold. 1784 Sjösås (G) Måstreda backegård
Smedman Anna Johansdotter 1700 Tingstad (E) Smedby
Smedman Johan Persson Ryttare 1667 Tingstad (E) Smedby
Svärd Anders Larsson Livgrenad. 1798 Vreta kloster (E) Rävtorpet
Svärd Anna Lovisa Andersdotter 1826 Västerlösa (E) Västerlösa skattegårds äg.
Thor Nils Månsson Livgrenad. 1768 Löt (E) Lilla Vik
Tingvall Ernst Oskar Arb. 1890 Norrköping (E) Norra
Tingvall Gösta Ernst Gottfrid Arb. 1912 Norrköping (E) Matteus
Tingvall Hans Erlandsson Översk. 1800 Tingstad (E) Alm
Tingvall Johan August Färgare 1832 Norrköping (E) Sankt Olai, Pokalen
Tingvall Karl August Arb. 1860 Askersund (T) Stadsförsamling
Tollbom Fredrik Livgrenad. beräknat 1741
Törning Niklas Trädg.m. beräknat 1666
Törning Niklas Ryttare 1716 Östra Skrukeby (E) Grimstad
Törning Samuel Niklasson Arrend.
Ulf Elin Bengtsdotter
Wadstenensis Magnus Thesei Ignaeus Kyrkoh. 1598 Vadstena (E)
Wallendahl Clara Lisa 1762 Godegård (E)
Wallendahl Peter Klockare 1738 Kuddby (E) Vallby
Wallman Anders Magnus Livgrenad. omkring 1801 Vallerstad (E)
Veselius Ljungström Catharina Persdotter 1749 Dalhem (H) Fagerdal
Wesmannus Ericus Laurentii Kyrkoh.
Von Campenhausen Elsa 1632 Tyskland
Von der Linde Gertrud 1608 Stockholm
Von Wilsberg Eva Sabina Tyskland
Ynnerstadia Maria
Ynnerstadius Per (Petrus Olai) Kyrkoh.
Ågren Lave Skeppare
Åhman Catharina Jonsdotter omkring 1671